Czy i jak holować auto elektryczne?

Czy i jak holować auto elektryczne

Samochody elektryczne rosną w siłę, z każdym rokiem znajdując coraz więcej nabywców w naszym kraju. Holowanie auta elektrycznego jest zazwyczaj niemożliwe, a gdy dochodzi do niego – ma to miejsce wyłącznie w przypadkach szczególnych. W tym artykule skupiamy się na realizacji tej usługi – podpowiadamy kiedy dochodzi do holowania pojazdów elektrycznych, w jakich warunkach może zostać ono zrealizowane oraz jakie są najczęstsze powody niemożliwości zastosowania tego rozwiązania. 

Przyczyny zatrzymania i unieruchomienia pojazdu elektrycznego

Pojazdy elektryczne, czyli wyposażone w silniki zasilane energią elektryczną, bezemisyjne, mogą ulec różnym awariom w trakcie trasy. Najczęściej źródło problemu znajduje się w akumulatorze, który na skutek zbyt długotrwałego użytkowania ulega rozładowaniu. W samochodach elektrycznych wykorzystuje się najczęściej instalację niskonapięciową 12V. Znajdujący się w niej akumulator zasila komputer odpowiedzialny za uruchamianie i obsługę systemu. Ponadto akumulator zasila takie elementy i układy jak wycieraczki, spryskiwacze, nawigację, centralny zamek, wspomaganie układu kierownicy, system alarmowy, radio. 

Konstrukcja samochodu elektrycznego a holowanie

Samochody elektryczne z reguły nie nadają się do holowania, co wynika z ich konstrukcji oraz wymogów, jakie ona stawia. Producenci odradzają holowanie nawet w przypadku bardzo krótkich dystansów. Zaczepienie linki holowniczej mogłoby wywołać rozmaite kłopoty w działaniu samochodu, a szczególnie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jego baterii. Nawet najbardziej doświadczeni pracownicy pomocy drogowej nie będą mogli zagwarantować prawidłowej realizacji tej usługi. Tym samym holowanie samochodów elektrycznych jest zazwyczaj uważane za po prostu nieodpowiedzialne. 

Kiedy i na jakich warunkach można holować samochody elektryczne?

W niektórych sytuacjach holowanie samochodu elektrycznego jest jednak możliwe do zrealizowania. Dotyczy to wyłącznie tych pojazdów, których producent dopuszcza taką możliwość. W takim wypadku samochód elektryczny musiał zostać odpowiednio dostosowany pod kątem konstrukcyjnym do wykonania całej procedury holowania. Zazwyczaj producent określa także, jak holowanie powinno zostać zrealizowane od strony technicznej oraz jakie warunki muszą być spełnione, by było ono bezpieczne. 

Niekiedy holowanie aut elektrycznych jest dopuszczalne w modelach marki Volkswagen. Najczęściej jest jednak zupełnie wykluczone w modelach Tesli, BMW oraz innych marek. Te pojazdy, które dopuszcza się do holowania, wymagają zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa wskazanych przez producenta. 

Holowanie elektryków a holowanie pojazdów spalinowych

W porównaniu do samochodów z napędem spalinowym, warianty elektryczne są zazwyczaj cięższe, a za dodatkową masę odpowiada obecność baterii. Tym samym haki holownicze wykorzystywane w holowaniu standardowych modeli pojazdów nie sprawdzą w przypadku elektryków. Im większe jest generowane przez nie obciążenie, tym trudniejsze do zrealizowania będzie całe zadanie.