Zasady holowania samochodów ciężarowych

holowanie tir

Holowanie pojazdu ciężarowego przebiega inaczej niż pojazdu osobowego. Przede wszystkim wymaga zastosowania specjalnie przystosowanych do tego lawet lub pojazdów ze sztywnym holem. Dysponują nimi wyłącznie profesjonalni dostawcy, którymi najczęściej są firmy autopomocowe, świadczące usługi 24 h. Zapraszamy do lektury naszego wprowadzenia w ten temat, z którego dowiedzą się Państwo jak przebiega bezpieczne holowanie samochodów ciężarowych oraz jak należy się do niego przygotować. 

Holowanie ciężarówki pojazdem ze sztywnym holem

Samodzielne holowanie samochodów ciężarowych jest niedozwolone, jeśli do awarii doszło na drodze ekspresowej lub autostradzie. Wówczas pomóc może jedynie profesjonalna firma drogowa. By samochód nadawał się do holowania musi oczywiście posiadać nienaruszony układ hamulcowy i jezdny oraz oświetlenie. Ponadto sam przebieg holowania może wyglądać inaczej, w zależności od konkretnego modelu pojazdu oraz umiejscowienia na nim punktów do zaczepienia holowników. 

Najważniejsze jest, by pojazd holujący posiadał sztywny hol, który znajduje się jedynie na przeznaczonych do tego maszynach. Sam przebieg holowania jest określony prez przepisy Kodeksu Drogowego, wskazujące na szczegółowe związane z tym wymogi. Ponadto w doborze pojazdu holującego liczą się warunki panujące na drodze, a nawet aura pogodowa (i co za tym idzie, aktualna pora roku). 

Kierowca prowadzący pojazd holujący musi posiadać specjalne uprawnienia. Dopuszczalna prędkość holowania nie może przy tym przekroczyć 30 km. na godzinę w terenie zabudowanym. W czasie całego procesu konieczne jest włączenie świateł mijania (niezależnie od poziomu widoczności). Holowane ciężarówki wymaga też zastosowania specjalnych oznaczeń – sygnałów ostrzegawczych i wyeksponowanego trójkąta odblaskowego. 

Oprócz pojazdów ze sztywnych holem, można skorzystać także z przystosowanej do tego zadania lawety. Jest wybierana gdy pojazd, który uległ awarii nie nadaje się do uruchomienia lub bezpiecznego poruszania po jezdni. Wówczas pomoc drogowa musi skorzystać z lawety o odpowiednio dużym udźwigu. Jej platforma jest odpowiednio większa i wyposażone w dodatkowe systemy stabilizujące. 

Samodzielne holowanie samochodu ciężarowego

Jeśli pojazd uległa awarii poza drogą szybkiego ruchu, wówczas istnieje możliwość jego samodzielnego holowania. W tym celu konieczne jest wykorzystanie innego pojazdu dysponującego sztywnym holem, odpowiednią masą oraz silnikiem o znacznej mocy. By samodzielnie nim pokierować konieczne jest oczywiście posiadanie specjalnym uprawnień. Należy również zadbać o wspomniane wyżej względy bezpieczeństwa i oznaczenia. 

Mimo wszystko warto jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy i powierzyć holowanie ciężarówki fachowcom. Zadanie to jest trudne, zwłaszcza jeśli dany kierowca nigdy wcześniej go nie wykonywał. Wymaga przygotowania, wyczucia oraz wprawy w sterowaniu samochodem holującym. Dlatego by mieć pewność, że holowanie przebiegnie spokojnie i nie zakończy się kolejną awarią, lepiej zdać się na pomoc specjalistycznej firmy drogowej.